Gdynia Chylonia ul. św. Mikołaja 1, tel. 58 663 44 14

Miesiąc: październik 2020 (Strona 1 z 3)

Homilia ks. Jacka Sochy (01.11.2020)

Dzisiejsza Ewangelia mówi o wielu trudnych sytuacjach. Możemy zadać sobie pytanie: ale jakie w tym szczęście być smutnym czy prześladowanym? Jezus widział tłumy, patrzył na każdego człowieka, na jego twarz. I Bóg wyśpiewuje tę pieśń błogosławieństw nad swoim ludem. Właśnie w takich sytuacjach można oglądać Boga, bo On będzie w nas królował. I to będzie źródłem szczęścia. Przeżywamy dziś też uroczystość Wszystkich Świętych. Warto czerpać ze skarbca, jaki zostawili święci, warto się nimi inspirować, choć droga do świętości każdego z nas jest indywidualna. A co to znaczy zdobyć świętość? Odpowiedź w dzisiejszej homilii ks. Jacka Sochy, do której wysłuchania zapraszamy.

Homilia ks. Grzegorza Malinowskiego – dla dzieci (01.11.2020)

Imieniny. Dlaczego je świętujemy? Poprzez otrzymane imię mamy swojego patrona w Niebie. Konkretną osobę, której historię życia i świętości możemy poznać. Dziś obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Nasi patroni, którzy są w Niebie, mają w dniu dzisiejszym swoje święto. To dzień ich i naszych imienin. Apokalipsa jest księgą symboli. Co oznacza liczba 144 tysiące zbawionych? Tysiąc to nieskończoność Boga. 144 to wielokrotność cyfry 12, która stanowi fundament. W tradycji Starego Testamentu było 12 pokoleń Izraela.

Pomyślmy o naszych bliskich, odwiedzając ich groby na cmentarzu. Pragnijmy świętości, jak nasi patroni w Niebie. Zapraszamy do wysłuchania homilii księdza Grzegorza Malinowskiego.

Zupa Chylońska w ostatni dzień października

31 października w ramach Zupy Chylońskiej była fasolówka. Grupa Bożeny ugotowała 100 litrów smacznej, gęstej zupy. Ponieważ przeżywamy ostatni dzień października, to pomodliliśmy się wspólnie, wolontariusze i nasi goście, dziesiątką różańca za zmarłych, którzy przychodzili na Zupę Chylońską: za Andrzeja, za Michała „Bliźniaka”, za Adama, za Darka, za „Bosmana”. To już prawie 3 lata historii spotkań i …rozstań.

    

Ogłoszenia Duszpasterskie i Biuletyn Parafialny, 01.11.2020r.

1. Kartki na wypominki można składać jeszcze poniedziałek i wtorek w biurze parafialnym w godzinach urzędowania. Za zmarłych będziemy modlili się w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, tzn. od 2 do 8 listopada.
2. Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych obchodzić będziemy w poniedziałek, 2 listopada. Msze Święte tego dniach o 8:00, 10:00 i 18:30. Nie będzie Eucharystii na cmentarzu parafialnym.

Czytaj dalej…

„Strajk kobiet” a sprawa więzi

   Nie widziałem żadnej demonstracji pod kościołem św. Mikołaja w Gdyni, choć obserwowałem samochody przejeżdżające w kolumnadzie pobliską ulicą Morską i było ich sporo. Słyszałem również, że tu i ówdzie pomalowano i oszpecono elewacje kościołów w Gdyni. Zastanawiam się więc intensywnie, co owe protesty nazwane „strajkiem kobiet” oznaczają dla mnie, dla ludzi z którymi staram się budować Kościół? Gdzie są najgłębsze przyczyny dzisiejszego niepokoju?
   Otóż myśl, którą chcę się podzielić, to sprawa kryzysu więzi. Wydaje się, że „wybuchają” na naszych oczach problemy ukryte lub bagatelizowane przez wiele dziesięcioleci. „Wybuchają” złością, protestem, agresją i wulgaryzmami. Jest w nich coś niekontrolowanego, a wszystko to ma swoje źródło w dramacie i frustracji z powodu braku więzi międzyludzkich: w rodzinach, w Kościele, w mieście, w szkole i państwie. Mam taką intuicję, iż podobny ból przeżył Zachód w 1968 roku. U nas z powodu komunizmu nie było to możliwe.
   Wraz ze wspólnota neokatechumenalną czytałem wczoraj  Księgę Sędziów, a w niej historię Gedeona. Jest to ciekawe źródło do refleksji nad aktualnymi wydarzeniami. Bóg kazał Gedeonowi radykalnie zmniejszyć armię z 3000 do 300, aby nie miał wątpliwości, kto stał za zwycięstwem w jego życiu. Gedeon, który zmagał się z zaufaniem Bogu, pytał : dlaczego spotykają nas trudne doświadczenia, skoro kiedyś w naszej historii było tak wspaniale? Czyż nie podobnie jest dzisiaj w polskim Kościele? Być może będzie nas już mniej, obyśmy jednak byli wspólnotą dojrzałych więzi.
 
   Mam takie wrażenie, że na moich oczach zmienia się rzeczywistość kościelna. Widzę przełom, który już się dokonuje. Oto w tym roku akademickim, w mojej diecezji, zostanie wyświęcony ostatni w miarę duży rocznik nowych księży. Gdy aktualni diakoni zostaną prezbiterami i odejdą z seminarium, pozostanie w nim niewiele ponad dwudziestu studentów. Może trzeba będzie połączyć gdańskie seminarium z którymś z sąsiednich diecezji, gdzie proces spadku liczby powołań jest podobny lub jeszcze szybszy?
   Sprawa spadku liczby powołań nie jest jednak najważniejszym problem mojego Kościoła lokalnego, ale jest kwestią symboliczną. Ważniejszym problemem jest zanik więzi. Są jeszcze ludzie w Trójmieście i okolicach, którzy szukają Kościoła, w którym są więzi, a nie znajdują go. Jak więc im pomóc? Jak sprawować Eucharystię, by miała charakter wspólnototwórczy? Co zrobić, by spowiedź nie była tylko rytuałem, ale miała charakter spotkania? Co zrobić, by parafia i diecezja były miejscem pełnym dojrzałych więzi? Może trzeba nam m.in. dobrze przeżytego, nowego synodu diecezjalnego, który będzie wspólną drogą kobiet i mężczyzn, świeckich i duchownych?
   Ostatnie lata w archidiecezji gdańskiej to śmierć więzi między biskupem a księżmi oraz między księżmi. Czeka nas żmudna odbudowa. Oby nowy arcybiskup chciał się tego podjąć. Nie musi nas być wielu, obyśmy byli jedno, w Duchu Świętym,  w autentycznych więziach, we wspólnej wizji duszpasterskiej z nowym arcybiskupem, w ewangelizacji, w tworzeniu relacji, gdzie będzie przestrzeń na spotkanie i wysłuchanie siebie.
   Myślę, że odpowiedzią na dzisiejszy kryzys jest budowanie więzi. Jest pewien skarb ukryty w Kościele, a jest nim możliwość przeżycia więzi, które dzieją się „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”. Doświadczyć czegoś takiego z drugim człowiekem, z grupą ludzi, to coś bezcennego. Takie więzi są głębsze niż więzy krwi, takie więzi ratują przed frustracją i nihilizmem. Ten największy skarb Kościoła, który może być darem dla współczesnego świata, niestety często jest głęboko ukryty.
 
 
 

Najstarszy pomnik w Gdyni potrzebuje renowacji

 
      Przy ulicy Działdowskiej 12 stoi najstarszy, gdyński pomnik przedstawiający postać Chrystusa. Upamiętnia on zmarłych mieszkańców Gdyni, szczególnie Chyloni, którzy zginęli w Pierwszej Wojnie Światowej. Trwa już renowacja.
Ciekawe są  tablice na tym pomniku z nazwiskami naszych przodków:
   Tablica od strony południowej zawiera napis: „Na froncie zachodniem w wojnie 1914 – 1920 polegli : Franciszek Potrykus, Franciszek Lubner, Paweł Berk, Konrad Kortas, Jan Hilderbrand, Paweł Damer, Paweł Reiter, Augustyn Kas, Franciszek Neumann, Paweł Denz, Teodor Semmerling, Jan Młyński, Teofil Berk, Augustyn Hilderbrandt, Jan Bissa, Jan Samp”
 
   Tablica od strony północnej informuje: „ Na froncie wschodnim w wojnie 1914 – 1920 r. polegli: Ignacy Reiter, Józef Damer, Antoni Szymański, Antoni Falkowski, Leon Mietek, Paweł Kośnicki, Józef Bieszczak, Michał Schmidke, Józef Kuhn, Leon Węsierski, Augustyn Dominirski, Jan Jasiński, Franciszek Samp, Augustyn Szwichtenberg, Józef Rintz”.
 
   Tablica od strony zachodniej zawiera napis: „ Na froncie zachodniem w wojnie 1914 – 1920 r. polegli: Franciszek Reiter, Józef Wittbrandt, Augustyn Lubn, Józef Bieszk, Franciszek Paszke, Jan Kollmetz, Józef Lubner, Antoni Rohda”.
 
   Zbiórka na ten odbywa się  internetowo: https://zrzutka.pl/8guvfm
 

70 osób na Zupie Chylońskiej w środę, 28 października

 
   U nas demonstracje pod kościołem odbywają się 2 x w tygodniu 🙂 :  w każdą środę około 70 osób, a w każdą sobotę bywa około 100 osób. Zapraszamy do włączenia się.
   Dzisiaj nasza Społdzielnia Socjalna Dobre Miejsce przygotowała zupę ogórkową. Przyszło 70 osób. Już od wielu miesięcy, od wiosennej fali pandemii, Zupa Chylońska to nie tylko sobotni obiad, ale i środowe spotkanie przy smacznym posiłku.
   Za każdym razem wydajemy też maseczki ochronne. Dziękujemy wszystkim dobrodziejom związnym z gdyńskim „Mikołajem”. Razem możemy czynić wiele dobra.
   Kolejne spotkanie już w sobotę około 15:00. Jeśli chcesz się włączyć w pomoc, to przyjdź i daj znać wolontariuszom.

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH 26/10 – 01/11/2020

26/10/2020 Poniedziałek

08:00

1.    + Czesław Wolniak oraz zmarli z rodziny z obojga stron

2.    + Janina i Jerzy Gołębiowscy

18:30

1.    Dziękczynno-błagalna Róż Różańcowych Rodziców, z prośbą za dzieci i rodziców oraz o życie wieczne dla zmarłych

2.    O Boże błogosławieństwo dla Janiny Krzoski

3.    + Teresa Puchacz, Helena, Jan, Tadeusz Maćkowiak oraz Ignacy i Katarzyna Rostankowscy

27/10/2020 Wtorek

08:00

1.    + Janusz Gaicki oraz rodzice z obojga stron

2.    + Halina Kosiedowska

11:00

Pogrzeb: śp. Barbara Graca, lat 71

18:30

1.    Dziękczynno-błagalna Róż Różańcowych Rodziców, z prośbą za dzieci i rodziców oraz o życie wieczne dla zmarłych

2.    + Rodzice, mąż i szwagier Tadeusz

28/10/2020 Środa

08:00

1.    Dziękczynno-błagalna w intencji córki Magdaleny o Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej

2.    + Zmarli z wieżowca przy ul. Chylońskiej 84-86 – intencja od sąsiadki

12:30

Pogrzeb: śp. Jerzy Kortas, lat 77

18:30

1.    Dziękczynno-błagalna Róż Różańcowych Rodziców, z prośbą za dzieci i rodziców oraz o życie wieczne dla zmarłych

2.    + Elżbieta i Paweł Trowscy, Maria i Bronisław Klinkusz, zmarli w czyśćcu

29/10/2020 Czwartek

08:00

1.    Dziękczynno-błagalna Róż Różańcowych Rodziców, z prośbą za dzieci i rodziców oraz o życie wieczne dla zmarłych

2.    + Mąż Piotr Plichta oraz rodzice Maria i Władysław Konkol

11:00

Pogrzeb: śp. Józef Freda, lat 92

18:30

1.    + Halina Waszkiewicz, Ludwika Zielińska, Edmund Rybakowski, Stanisław Kłyciński, Eugeniusz Majchrzak, Janina Otlewska, Łucja Bałdyga, Władysław Chrabąszcz, Zofia Gatniejewska, Urban Szredel, Edmund Stoba, Helena Stegmann, Jadwiga Potrykus, Marian Mężyk, Brunon Ceranowski, Krystyna Kurzawa, Barbara Graca

2.    + Janina Basiak  w 4 rocz. śmierci oraz Wojciech, Czesław i Jan Basiak

3.    + Edward Lademann w 4 rocz. śmierci

30/10/2020 Piątek

08:00

1.    Dziękczynno-błagalna Róż Różańcowych Rodziców, z prośbą za dzieci i rodziców oraz o życie wieczne dla zmarłych

2.    Dziękczynno- błagalna w intencji Czesława i Marii Hoppe z okazji 60 rocznicy ślubu

3.    + Czesława Cappellini

09:30

Pogrzeb: śp. Anastazja Tyszkiewicz, lat 78

18:30

1.    + Leokadia i Wacław Szczepkowscy

2.    + Brat Józef w 20 rocz. śmierci oraz zmarli z rodziny Kozłowskich, Pasternaków i Kostrzembskich

31/10/2020 Sobota

08:00

1.    + Danuta i Kazimierz Hresiukowicz

2.    + Stanisław Bańka w 29 rocz. śmierci

3.    + Marian Żygowski w 1 rocz. śmierci, rodzice z obojga stron oraz bracia i szwagrowie

18:30

+ Jerzy i zmarli z rodziny

01/11/2020

Uroczystość Wszystkich Świętych

08:00

1.    + Zmarli Czciciele Miłosierdzia Bożego

2.    + Zmarli z rodziny Literskich, Wardynów

10:00

W intencji parafii

11:30

+ Maria, Regina, Tomasz, Kazimierz, Leszek, Jan

13:00

+ Mąż Lucjan, rodzice z obojga stron, rodzeństwo, Tadeusz, Stanisław, Zygmunt, Elżbieta, Katarzyna, Roman

18:30

1.    + Zmarli z rodzin Miotke i Semmerling

2.    + Zmarli z rodzin Szczepkowskich i Świergiel

Homilia ks. Grzegorza Malinowskiego – dla dzieci (25.10.2020)

Ponownie mamy świece przy ołtarzu, bo dzieje się coś ważnego. W Ewangelii według św. Mateusza pojawiają się dziś dwa najważniejsze przykazania: „Będziesz miłował Pana Boga swego…” „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.” Przy wieczornej modlitwie warto zrobić rachunek sumienia. Czyli przypomnieć sobie, o co Pan Bóg mnie prosi. Czy mieszczę się w tym, co On ode mnie wymaga? Co mi się dzięki Bożej łasce udało, a co mi nie wyszło? Jak to jest z tą moją miłością bliźniego? Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. Grzegorza Malinowskiego.

Homilia ks. Jacka Sochy (25.10.2020)

Otrzymujemy dziś bardzo obfite Słowo. W homilii będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Bóg nas wzywa do miłości? Już w Starym Testamencie temat ten jest poruszany bardzo często. Kochać Boga znaczyło m.in. troszczyć się o wdowy, sieroty, przybyszów. Dziś również jesteśmy wezwani, aby kochać tych najbardziej pokrzywdzonych. Dwie grupy: seniorzy i młodzież szczególnie potrzebują pomocy. Co mogę zrobić, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas? Jak mogę rozpalić w sobie ogień miłości i kształtować ją na Boży sposób? Co to znaczy kochać Boga umysłem? Przyjmijmy na ten czas ucisku ogień miłości, który daje nam Słowo oraz Eucharystia. Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. Jacka Sochy.

« Starsze posty