Gdynia, 2015-12-12

        Moi Drodzy,

       Tegorocznej Kolędzie towarzyszyć będzie niezwykle ważne wydarzenie,  jakim jest Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który  trwać będzie do 20 listopada 2016 roku.  Co nas czeka? Papież Franciszek podkreśla, że za ogłoszeniem  Roku Miłosierdzia nie kryje się żadna strategia, ale głębokie przeczucie, że Duch Święty czegoś chce, że Jezus pragnie otworzyć drzwi swego Serca, a Ojciec ukazać nam głębie swego miłosierdzia i dlatego posyła nam Ducha, aby nas wzruszyć i poruszyć. 

       W jaki sposób Bóg będzie chciał nas poruszyć? Otóż stanie się to poprzez okazanie miłosierdzia. Okazuje się bowiem, iż Bóg jest zakochany w naszej biedzie i naszej małości, a Jego miłosierdzie jest bez końca. Czyż nie jest to lekarstwo na nasze lęki i obawy przed Bogiem? Św. Ambroży, jeden z wielkich chrześcijan z przełomu IV i V wieku, napisał  iż Bóg,  po akcie stworzenia zauważył, że człowiek jest nie tylko dobry, jak to Bóg stwierdził w wypadku innych stworzeń, ale jest bardzo dobry. Dlaczego? Człowiek jest bardzo dobry,  dlatego, iż Bóg wreszcie ma i będzie miał kogoś, komu może przebaczać. Czyż nie jest to piękna prawda? Bóg cieszy się, że może nam przebaczać!  Kiedy jeden ze świętych, który podejmował wiele uczynków pokutnych, był przekonany, iż Bóg od niego ciągle  jeszcze czegoś chce i gdy ostatecznie  wyznał, że nie ma już nic więcej do oddania, usłyszał prośbę: Daj mi swoje grzechy.

      Miesiące, które są przed nami,  będą okazją, by „oddać Bogu swoje grzechy”, stąd w naszej parafii będzie więcej dyżurów spowiedników i możliwości  rozmów, zwłaszcza w konfesjonale ustawionym w dolnym kościele. Księża będą również gotowi pójść spowiadać tych, którzy nie są wstanie wyjść ze swoich domów, wystarczy zgłosić prośbę o to do biura parafialnego.

      Miłosierdzie nie dokonuje się jedynie w Spowiedzi św.  Jest ono zawsze tam, gdzie ludzie powstają ze swoich grzechów i tam, gdzie następuje  pojednanie między zwaśnionymi,  jak i zawsze wtedy, gdy dochodzi do głębszego poznania Jezusa Chrystusa, stąd już dzisiaj zapraszam na Kurs Alpha, który rozpocznie się 18 stycznia, a którego celem będzie pogłębienie wiary uczestników. Kurs Alpha to poniedziałkowe spotkania w naszym domu parafialnym,  w luźnej atmosferze rozmawiać będziemy na poważne tematy.

      Drugim ważnym wydarzeniem,  o którym księża będą chcieli porozmawiać podczas Kolędy,  będą  Światowe Dni Młodzieży. W dniach 20-25 lipca 2016 roku będziemy gościć w Chyloni około 300 osób z różnych stron świata. Spędzą oni u nas kilka dni przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Jako wspólnota parafialna stajemy przed wielkim wyzwaniem zapewnienia im ciekawego pobytu w Gdyni, stąd utworzyliśmy Punkt Światowych Dni Młodzieży w Gdyni-Chyloni. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc w ugoszczeniu pielgrzymów serdecznie proszę o kontakt z Siostrami Misjonarkami pracującymi w naszej parafii, które koordynują akcję (Siostra Maria Pilar Casado, tel. 505097094, e-mail: sludzyewangelii@tlen.pl). Istnieje pilna potrzeba miejsc na noclegi jaki i wolontariuszy –  młodych, dorosłych i seniorów.  Potrzeby są wielkie i każdy będzie ważnym w tej akcji.

      Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży to dwa tematy, które chciałbym zaproponować do rozmowy podczas wizyty duszpasterskiej. Oczywiście niech nie zabraknie również wspomnień z zakończonego jubileuszu stulecia istnienia naszej parafii.

       Zachęcam, tak jak to czyniłem w poprzednich latach, do przygotowania Pisma Świętego na wizytę kolędową. Dobrym zwyczajem stało się, odczytywanie przez kogoś z domowników, na początku modlitwy kolędowej, krótkiego, dowolnego fragmentu z Biblii.

       Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu błogosławieństw w roku 2016.

Ks. Jacek Socha
 
/proboszcz/