Opiekun
duszpasterz: ks. Wojciech Ulasiński
dyrygent : Andrzej Kałdowski
Terminy spotkań: Czwartek godz. 1900
Miejsce spotkań: dom parafialny (katechetyczny)
„Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp,
Tam ludzie dobre serca mają.
Bo ludzie źli, ach wierzaj mi,
Ci nigdy nie śpiewają…”
Nasze główne źródło wiary – Pismo św. zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu zawiera różne pieśni i hymny. Często bywa tak, że najtrudniejsze zagadnienia dotyczące spraw wiary – „Misterium Chrystusa w Kościele” (Ef 1, 3-13), „Chrystus, Bóg – Człowiek, wzorem pokory” (Flp 2, 5-11), czy też relacji międzyludzkich – „Hymn o miłości” (1 Kor 13, 1-13) wyrażane są właśnie za pomocą hymnów. Eucharystia – szczyt miłości Boga względem człowieka – domaga się w swojej oprawie liturgicznej również śpiewu. Dlatego powstały pierwsze schole (czasy papieża Sylwestra I i przede wszystkim Grzegorza Wielkiego), a potem już liczne chóry.
W naszej wspólnocie parafialnej zebrali się na przełomie września i października 1984 roku Ci, którym w „duszy gra”, by wspólnie stworzyć chór parafialny. Inicjatorem był ks. Proboszcz Ludwik Grochowina, a organizatorem zespołu pan organista Andrzej Kałdowski, który po dzień dzisiejszy jest również nauczycielem, dyrygentem i najlepszym przyjacielem.
Od początku Chórzystom przyświecały słowa: „kto śpiewa, dwa razy się modli”.
W 1999 r. nasze szeregi zasilił chór męski z sąsiadującej parafii Św. Józefa z Gdyni Leszczynki.
Zespół jest chórem mieszanym – czterogłosowym. Śpiewają w nim osoby w wieku od trzydziestu do blisko osiemdziesięciu lat. Obecnie Chór liczy trzydziestu dwóch członków, w tym: 13 sopranów, 9 altów, 5 tenorów i 5 basów. Chórzyści reprezentują najróżniejsze zawody, zwykle nie mają przygotowania muzycznego. Łączy ich pasja do muzyki.

W czasie ponad dwudziestoletniej historii Chór uczestniczył w nabożeństwach transmitowanych przez radio PLUS oraz wyjeżdżał na papieskie pielgrzymki.
Tak było w 1987 roku, gdy 11 i 12 czerwca wraz z Chórami i Orkiestrami z Trójmiasta i okolic brał udział w uroczystej oprawie Mszy Świętej sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Gdyni i w Gdańsku – Zaspie.
Również przy kolejnej wizycie Papieża w Sopocie w dniu 5 czerwca 1999 roku uczestniczyliśmy w oprawie muzycznej Mszy Świętej papieskiej.
Ciężkiej pracy i licznym występom chóru towarzyszą także chwile rekreacji i zabawy. Zespół wielokrotnie wyjeżdżał na wycieczki i pielgrzymki, dzięki którym jego członkowie mogli zwiedzić m. in. Grudziądz, Chełmno, Górkę Klasztorną, Częstochowę, Licheń i Toruń. Oczywiście były również wyjazdy do pobliskich miejscowości (Jastarnia, Łebcz, Gdańsk – Chełm) połączone ze śpiewem w odwiedzanych parafiach.
Tradycją zespołu stały się zabawy karnawałowe oraz spotkania z okazji św. Cecylii organizowane każdego roku. Wspólne rozmowy, śpiewy, skecze i tańce na długo pozostaną w pamięci tych, którzy śpiewali w zespole.
Cotygodniowe próby, niedzielne występy w różnych kościołach, uświetnianie różnych świąt kościelnych i uroczystości (Np.: prymicji, ślubów, rocznic pożycia małżeńskiego, odpustów) – wszystko to wymaga olbrzymiego wysiłku przede wszystkim ze strony organisty – Andrzeja Kałdowskiego. „Zapanować” nad kilkudziesięcioma członkami zespołu, odpowiednio dobrać i ustawić poszczególne głosy, wybrać repertuar, spędzać wiele godzin na próbach i podczas występów na terenie parafii i często także z dala od niej – wszystko to godne jest wielkiego szacunku i podziękowań.
Tak na chwilach radosnych i smutnych, upłynęło ponad 20 lat istnienia zespołu. Zmieniają się jego członkowie, zmieniają się księża, a założyciel zespołu – Andrzej Kałdowski – wciąż urzeka parafian swoim pięknym głosem i oczarowuje wielogłosowym śpiewem prowadzonego przez siebie zespołu. Przybywa kolejnych tomów kroniki chóru, prowadzonej przez członkinię zespołu – Panią Agnieszkę Mrówczyńską, a w nich zdjęć i opisów ważnych wydarzeń.
We wrześniu 2009 roku przypadnie 25-lecie istnienia zespołu. Będzie, więc specjalna okazja do wyrażenia podziękowań i z pewnością także posłuchania naszego Chóru Parafialnego.

Członkowie chóru mimo trudu pracy zawodowej i obowiązków osobistych, z głębokim zaangażowaniem traktują swoje powinności. Dzięki ich postawie i pięknemu śpiewaniu ciągle wzrasta zainteresowanie chórem. Ten fakt bardzo raduje. „Wrota” chóru parafialnego są dla każdego zawsze otwarte.

Do najważniejszych wystąpień chóru należą śpiewy podczas:
– III Pielgrzymki Ojca Św. w Gdyni – 1987 r.
– IV Pielgrzymki Ojca Św. w Sopocie – 1999 r.
– Nagranie do programu telewizyjnego „ETOS” – 1994 r.
– wielokrotne wyjazdy do Gdańska do Kościoła Św. Elżbiety – śpiew na mszach transmitowanych przez radio dla marynarzy i rybaków – w latach 1990 – 2000
– 1000 Lecie Chrztu Gdańska – 1997 r.
Prymicje, w których uczestniczyliśmy:
- 1987 O. Ignacy Koszałka – werbista
- 1990 Ks. Andrzej Kaczmarek
- 1990 Ks. Bogdan Hoppe
- 1991 Ks. Janusz Witkowski
- 1992 O. Andrzej Klein – pallotyn
- 1994 Ks. Janusz Mathea
- 1995 Ks. Wojciech Tokarz
- 1997 Ks. Paweł Lemańczyk
- 1998 Ks. Maciej Szczęsny – jezuita
- 1999 O. Witold Lesner – karmelita bosy
- 1999 Ks. Tomasz Koszałka
- 2000 Ks. Mateusz Krzysztof Koszałka
- 2000 Ks. Tomasz Dawidowski
- 2001 Ks. Piotr Aszyk – jezuita
- 2005 Ks. Dawid Wilda
- 2006 Ks. Wojciech Ulasiński
- 2007 Ks. Piotr Brzozowski
W niedzielę 29 września 2002 r. w naszej parafii odbyła się Uroczystość Święceń Kapłańskich diakona Mikołaja Dacko – najmłodszego kapłana i opiekuna zespołu. Chór uświetniał śpiewem tą Mszę Świętą.
Zmarli Chórzyści:
- Śp. Helena Piechocka 16.10.1987 r. Cmentarz Witomino
- Śp. Władysław Hebel 30.01.1994 r. Cmentarz Pierwoszyno
- Śp. Elżbieta Kędzierska 15.05.1997 r. Cmentarz Pierwoszyno
- Śp. Stanisław Maliszewski 26.04.1999 r. Cmentarz Leszczynki
- Śp. Wanda Klonowska 02.04.2002 r. Cmentarz Rytel k/Chojnic
- Śp. Bolesław Nowaczyk 15.09.2003 r. Cmentarz Witomino
- Śp. Zygmunt Rymanowski Cmentarz Leszczynki
- Śp. Zygmunt Kosznik 28.11.2005 r. Cmentarz Leszczynki
Z ŻYCIA CHÓRU:
(fotogalerie w przygotowaniu)
09 - 10.10.2004 Pielgrzymka Chóru do Lichenia i Częstochowy
19.12.2008 Spotkanie opłatkowe
06.12.2008 Odpust Św. Mikołaja
14.02.2009 Karnawał Chóru i Akcji Katolickiej