Start Artykuły

Artykuły

Co robią młodzi w naszej parafii? Są bardzo twórczy. Polecamy obejrzenie i wysłuchanie piosenki,  którą wykonuje Filip:

https://www.youtube.com/watch?v=cjrouCd-taM

 

Poniżej prezentujemy świadectwo osoby, którą gościliśmy w naszej parafii we wrześniu 2009 w ramach warsztatów dotyczących działania metodą projektu:

Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza powstało w 1999 r. w Rudzie Śląskiej
z inicjatywy wikariusza parafii p.w. Bożego Narodzenia w Halembie – ks. Waldemara Pawlika. Zrodziło się ono w odpowiedzi na potrzeby kilkunastu ubogich
i zaniedbanych dzieci z terenu tejże parafii.
Jego patron to dość niekonwencjonalna postać: sługa ubogich i spowiednik papieży, założyciel oratoriów i wielki mistyk, przyjaciel artystów i towarzysz dzieci ulicy - katalizator w którym Boża miłość i łaska spotykała się z ludzką nędzą i tęsknotą za pięknem i dobrem.
Życie w bliskim kontakcie z Panem Bogiem i bliźnimi (szczególnie tymi najmniejszymi), mądrość, pokora, odwaga, przełamywanie schematów, radość życia – to tylko niektóre cechy św. Filipa. Z perspektywy 10 lat istnienia organizacji, można powiedzieć, że taką samą drogą prowadzi on „swoje” stowarzyszenie, budząc w osobach z nim związanych coraz piękniejsze pragnienia i powierzając nowe zadania...
Zaczęło się od jednej świetlicy dla 40 dzieci. Aktualnie „Nereusz” prowadzi dwie świetlice dla 105 dzieci, dwa punkty przedszkolne dla 20 dzieci, trzy kluby młodzieżowe dla ok. 100 młodych ludzi, co roku organizuje wypoczynek dla ponad 300 osób. Dorosłym udziela bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych. Do ubiegłego roku stowarzyszanie prowadziło również treningi gospodarstwa domowego dla osób, których przerastało organizowanie codziennego życia.
Zaczęło się od prowadzenia zajęć i wypełniania wolnego czasu dzieciom i młodzieży – teraz oni sami, dostrzegając potrzeby innych - bezinteresownie pomagają. Najciekawsze nawet zajęcia nie wzbudzają w dzieciach tyle emocji, ile zaniesiony staruszce z okazji świąt baranek wielkanocny. Żadna wycieczka nie jest dla młodzieży tak atrakcyjna, jak przygotowany dla „maluchów” ze świetlic bieg patrolowy. I żaden komunikator internetowy nie jest bardziej w cenie, niż serdeczne spotkanie z dobrym kumplem lub dorosłym. Nie ma też takiego filmu, który dzieci bardziej chciały by obejrzeć, niż zaśpiewać z rodzinami kolędy przy świetlicowym, wigilijnym stole. Św. Filip prowadzi, Pan Bóg błogosławi – Jemu chwała!

Więcej…